6.4. A munkahelyi légkör

iDevice ikon

Az előző részben felsorolt jellemzők mindegyike különös befolyással lehetnek a munkahelyi csoport tagjaira. Az új dolgozó ebbe a klímába, érzelmi állapotba érkezik meg, ezzel szembesül. A klímát - természetesen - majd ő is alakítja, formálja. Ez, a csoportra általánosan jellemző érzelmi állapot, a munkahatékonyságot fokozhatja és hátráltathatja is. A rossz munkahelyi légkör vagy a munkahelyi szokások elutasítása önmagában is elég ahhoz, hogy munkahelyét elveszítse, vagy majd később önként elhagyja valaki. Sokszor a jó légkör fontosabb a fizetés mértékénél, a munka jellegénél vagy a munkahely és otthon távolságánál.

Munkával töltjük életünk jelentős részét, ezért közel sem mindegy, hogy milyen körülmények között telik el a munkaidő. Ha rossz a munkahelyi légkör, hosszú távon kihat az emberek viselkedésére, magánéletére, egészségére is.

A Super-féle munka érték kérdőív a személy munkához kapcsolódó értékorientációját vizsgálja. Pontozza a szellemi ösztönzés, anyagi ellenszolgáltatás, munkateljesítmény, változatosság, függetlenség, társas kapcsolatok meglétét.

Kiértékelésekor észrevehető, hogy az értelmes munka, a jó vezető, az önálló munkavégzés lehetősége és a jó munkahelyi légkör előbbre kerül a rangsorban a munkahely minőségének értékelésénél, mint az olyan gyakran emlegetett és fontosnak vélt anyagiak.