Terminológiai szótár

iDevice ikon

Algoritmus

Valamely feladat megoldásához vezető lépések sorozatát algoritmusnak nevezzük. Az algorimusban leírt lépések az alábbi három kategória valamelyikébe tartoznak: szekvencia (lépések egymás után végrehajtandó sorozata), szelekció (egy vagy több lépés feltételhez kötött végrehajtása), iteráció (egy vagy több lépés ismételt végrehajtása). A fenti három kategóriával minden feladat algoritmizálható. Az algoritmus lépései műveleteket és a műveletek által igényelt adatokat tartalmazzák. Az algorimusokat szövegek és-vagy ábrák segítségével írjuk le, például: pszeudo-kód, folyamatábra, struktogram.

ATA, SATA

Háttértár-csatlakoztatási technológia, ahol a vezérlési feladatok egy részét az egységre szerelt áramkör végzi. Gyakran szerepel IDE (ATA-1) vagy EIDE (ATA-2) néven is. Az eredeti ATA párhuzamos adatátvitelt alkalmaz, újabb változata, a SATA már soros adatátvitelt. Az ATA szabványt eredetileg a Compaq, a Western Digital és a CDC Imprimis részlege dolgozta ki 1986-ban, azóta folyamatosan fejlődik, és számos változata terjedt el. A korábban használatos külön vezérlőkártya-merevlemez felállással ellentétben (ún. MFM merevlemezek, legendás képviselője az ST-125, 20 megabyte kapacitással ill. az ST-251, 40 megabyte kapacitással), az 1990-es évek elején az újabb merevlemezekre már integrálták a vezérlőkártya elektronikáját, ami egyszerűbb és gyorsabb illesztőfelületen csatlakozott a számítógép buszrendszeréhez (ez volt az IDE-kártya, később ez utóbbit már az alaplapokra integrálták).

Chipset

A chipset integrált áramkörök (csipek) csoportja, amelyet valamilyen kijelölt, közös feladat elvégzésére állítanak össze. A számítógépekben chipsetek az alaplapon, illetve a bővítőkártyákon találhatók. Egy adott chipsetet általában egy adott processzorcsaláddal illetve memóriatípussal (pl. DDRx) való együttműködésre terveznek. Mivel a processzor a chipset segítségével kommunikál a számítógép többi egységével, a chipset minősége és teljesítménye meghatározó a gép működését tekintve.

IDE, EIDE

Csatlakozási szabvány. Az általánosan elterjedt IDE kifejezést eredetileg a Conner, Compaq és a Western Digital használta, jelentése: Integrated Drive Electronics (Meghajtóra Integrált Elektronika). A személyi számítógépekbe épített háttértárolók két elterjedt interfészen keresztül kapcsolódnak. Az IDE csatolószabvány és továbbfejlesztett változatai (IDE-ATAPI, EIDE) winchesterek és CD-ROM meghajtók kezelésére alkalmasak Az IDE csatoló fizikailag a lemezmeghajtó szerves része, annak többi elektronikus elemével együtt.

IEEE 1394

Az IEEE 1394 buszszabványt az Apple alkotta meg 1995-ben. Az Apple márkaneve a FireWire (szó szerint: tüzes drót). Ez egy nagy sávszélességű adatkábel, illetve a hozzá tartozó szabvány, ami gyors kommunikációt tesz lehetővé a személyi számítógépeken. Az USB-hez hasonló, kevésbé elterjedt, de nagyobb sebességű: 400 és 800 Mbit/s-os változata létezik. A FireWire soros kommunikációs szabvány, a párhuzamos SCSI leváltására hozták létre. Legfeljebb 63 eszköz kapcsolható össze vele kör nélküli topológiába (azaz sorba lehet kötni, visszacsatolni viszont nem).

Információelmélet

Az információelmélet az információval mint az új ismeretként értelmezett adattal foglalkozó tudomány. Főként az információ keletkezésével, struktúrájával, kezelésével, tárolásával, elérésével és továbbításával foglalkozik. Az információelmélet ezenkívül tanulmányozza az információ különböző felhasználását, az emberek közti kommunikációt és az információs rendszereket. Az információelmélet megalapítói Samuel Morse (inkább előfutár), később Claude Shannon matematikus, hírközlési szakember.

ISA

(Industry Standard Architecture) Az első buszszabvány az IBM XT gépekhez készült 8 bites, majd az IBM AT gépekhez készült 16 bites ISA. Ennek adatátviteli sebessége eleinte 6, majd 8, 12, végül 14,7 MHz lett.

Metronóm

Zenében használatos időmérő műszer, amelyet egy felül lengő inga segítségével a percenként előírt kattanásszámra lehet beállítani.

Mikroprocesszor

A processzor a számítógép központi vezérlő és műveletvégző egysége. A mikroprocesszor integrált áramkör segítségével készített processzor. Az első mikroprocesszor, vagyis az egyetlen IC-ben realizált processzor 1971-ben készült. Az Intel készítette, és egy 7 mm oldalhosszúságú négyzet alakú szilíciumlapkán 2300 tranzisztort tartalmazott.

Mikroprogramozás

Mikroprogramozott gépeknél a processzor egy gépi kódú utasítást nem közvetlenül, egy lépésben dolgoz fel, hanem e helyett úgynevezett mikroutasítások egy sorozatát, egy mikroprogramot olvas be egy speciális tárolóból, és ennek utasításait értelmezi és hajtja végre közvetlenül a hardver. Ezek a mikroutasítások a központi végrehajtó egységen belül végrehajtandó mikroműveleteket írnak általában elő. Kívülről nézve a processzor továbbra is úgy viselkedik, mintha az eredeti utasítást közvetlenül egy lépésben hajtaná végre.

Neumann-elvek

A Neumann-elveket Neumann János dolgozta ki 1946-ban a számítógépek ideális működéséhez. Ezek szerint a gépnek öt alapvető funkcionális egységből kell állnia: bemeneti egység, memória, aritmetikai egység, vezérlőegység, kimeneti egység. A számítógépek az elmúlt évtizedekben páratlan fejlődésen mentek keresztül, de elvi felépítésük lényegében nem változott.

1.    A számítógép legyen soros működésű.

2.    A számítógép a kettes számrendszert használja, és legyen teljesen elektronikus.

3.    A számítógépnek legyen belső memóriája.

4.    A tárolt program elve.

A számítógép legyen univerzális.

PCI

(Peripheral Component Interconnect) A PCI nagy teljesítményű, 32 vagy 64 bites szinkron busz multiplexelt (többcsatornás) adat és cím vonalakkal. A PCI szabványt az Intel fejlesztette ki, és ma már a mikroprocesszoros rendszerek (Intel x86, Alpha AXP, PowerPC, sőt egyes MIPS megoldások) szinte egyeduralkodó alaplapi busz szabványa. A szabvány különböző variációkkal is rendelkezik, melyeket speciális bővítési felületek kialakításánál alkalmaznak (PCI Mezzanine Card, Compact PCI, CardBus).

PCI Express

Busztípus. A PCI Express (a PCI-hoz hasonlóan) az OSI Hálózati Modell alsó négy rétegét valósítja meg (Fizikai, Adatkapcsolati, Hálózati és Szállítási réteg), a legfelső réteg megvalósítása a két sín esetén kompatibilis, így az alkalmazások nem érzékelik a különbséget. A PCI Express esetében a fizikai adatátvitel nagysebességű soros kapcsolaton keresztül történik, szemben a PCI sínnel, ahol 32- vagy 64 bites párhuzamos sínt alkalmaznak. A PCI-nél az eszközök osztoznak a sínen, míg a PCI Expressnél egy switchen (váltó) keresztül érik el a sínt (minden eszköz úgy látja, mintha saját külön sínnel rendelkezne). A switch gondoskodik az ilyen, egy-egy jellegű kapcsolatok létrehozásáról, és a vezérli a sín adatforgalmát. A switch és az eszközök közötti kapcsolatokat linknek nevezik. Egy PCI Express link duál szimplex, azaz az adó és a vevő két egyirányú csatornán keresztül forgalmaz. Minden link egy vagy több lane-ből (átjáró) állhat. Egy lane egy bájt egyidejű átvitelét teszi lehetővé, ami a gyakorlatban körülbelül 2.5 GB/s adatátviteli sebességet jelent. A PCI Express 1, 2, 4, 8, 12, 16 és 32 lane-ből álló linkek létrehozását támogatja. A switch alkalmazása lehetővé teszi a rendelkezésre álló sávszélesség jobb kihasználását és az adatforgalom fontosság szerinti osztályozását.

SCSI

Csatlakozási szabvány. A Small Computer System Interface rövidítése. A SCSI csatoló segítségével szkennerek, merevlemezek, CD-ROM meghajtók és szalagos egységek egyaránt illeszthetők a számítógépekhez, de kizárólag azok a modellek, amelyeket erre a célra terveztek, és ennek megfelelő csatlakozókkal láttak el. Egy SCSI vezérlővel maximum 7 periféria üzemeltethető, 1.5 MB/s sebességgel. A Fast SCSI sebessége 10 MB/s. A Wide SCSI 16 bites, 20 MB/s sebességgel.

USB

Az USB (Universal Serial Bus) egy újonnan kifejlesztett nagy sebességű csatlakozási port, melyet a soros és a párhuzamos portok kiváltására szántak.