Bevezetés

iDevice ikon

Ez a tananyag az elektronikai típusú technikusképzésben résztvevők számára szükséges Logikai áramkörök tananyagot foglalja össze, de nagyon jól használhatják azok is, akik egyéb tanulmányaik és munkájuk során kerülnek kapcsolatba bármilyen jellegű digitális technikával (gépészet, informatika stb.). A mai világban egyre több helyen alkalmaznak valamilyen szintű digitális áramkört.

 

A logikai jellegű áramkörök elektronikus alkatrészekből (ellenállás, dióda, tranzisztor stb.) állnak, és segítségükkel megvalósíthatók a legkülönbözőbb logikai és matematikai funkciók (TAGADÁS, ÉS kapcsolat, VAGY kapcsolat, Összehasonlítás, Összeadás, Komplementálás stb.). Ezért támaszkodik az Elektrotechnikai és Analóg áramkörök előzetes tanulmányokra, de szükségesek hozzá Matematikai logikai (Boole-algebrai) ismeretek is.

 

Tulajdonképpen ezekkel az áramkörökkel lehet megvalósítani az emberi agy működésének bizonyos funkcióit, és ezek az alkotó elemei az összetettebb feladatokat ellátó digitális áramköröknek és rendszereknek. A tanulók számára különösen fontos, hogy pontosan és részletesen áttanulmányozzák, megértsék és begyakorolják az 1. egységben található alapfogalmakat, mert ez a tananyag az, amelyet elsősorban érteni kell. A továbbiakban majd ezek az ismeretek szükségesek lesznek az egyszerűbb kombinációs hálózatok, majd pedig a jóval bonyolultabb digitális áramkörök működésének megértéséhez.

 

A teljes tananyag áttanulmányozása, megértése és az ismeretek begyakorlása után tisztában lesznek a tanulók a logikai alapfogalmakkal, képesek lesznek a logikai függvények felírására, egyszerűsítésére és kapuáramkörökkel történő megvalósítására.