6.3 Bevallási és fizetési kötelezettség

Bevallási és fizetési kötelezettség

 

Egyéni vállalkozó:

  • Az egyéni vállalkozó a járulék és az egészségügyi hozzájárulás bevallási kötelezettségének (forintra kerekítve) a tárgyévet követő év február 15-éig köteles a személyi jövedelemadó bevallásában eleget tenni.
  • Az egyéni vállalkozó a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a 35 százalékos adóterhet viselő vállalkozói osztalékalap megállapítása évének február 15. napjáig állapítja meg és fizeti be.
  • Az egyéni vállalkozó a Tbj. 29. §-ában meghatározott jövedelem után az adózás rendjéről szóló Art.-ban meghatározottak szerint - negyedévenként köteles a társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot és egészségügyi járulékot megfizetni úgy, hogy ezeknek alapja - a többes jogviszony (lásd Tbj.) kivételével - éves szinten legalább elérje a minimálbér naptári évre számított összegét.
  • Ugyancsak negyedévente kell megfizetni a tételes egészségügyi hozzájárulás (3 havi) összegét. A befizetési kötelezettségnek a tárgynegyedévet követő hó 12-éig kell eleget tenni.

 

Foglalkoztatók:

  • A foglalkoztató a biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett, járulékalapot képező jövedelme alapján köteles a járulékok összegét megállapítani, a biztosítottat terhelő járulékot levonni. Ezután az adózás rendjéről szóló Art.-ban meghatározottak szerint azokat az állami adóhatóságnak be kell vallani és meg kell fizetni. A foglalkoztatott a tárgyhavi jövedelem kifizetésével egyidejűleg a biztosítottat tájékoztatni köteles az általa fizetett járulékokról.
  • Ugyancsak havonta kell a foglalkoztatónak a fizetendő egészségügyi hozzájárulás összegét megállapítani és megfizetni.

(Egyéb, nem általános esetekről - magánszemélyek bevallási és fizetési kötelezettsége illetve speciális pl. kamat jövedelmek esete - részletesen a törvényben lehet információhoz jutni.).

2002-ben a bevallási kötelezettség teljesítésére

havi bevallási kötelezettség esetén a

0201-es

negyedéves bevallási kötelezettség esetén a

0202-es

éves bevallási kötelezettség esetén a

0203-as bevallási nyomtatvány szolgál.

Az egyéni vállalkozó éves bevallási kötelezettségét a

0207-es nyomtatványon teljesíti.

Önellenőrzést általánosságban a 0231-es nyomtatványon lehet eszközölni, egyéni vállalkozó esetén a 0236-os nyomtatványt kell használni. Pótbevallásra a 0232-es, egyéni vállalkozónak a 0236-os nyomtatványt kell alkalmazni. A magánnyugdíj-pénztári tagok járulék bevallására a PSZÁF által meghatározott speciális nyomtatványok szolgálnak.



Havi bevallás egyes adó-és járulékkötelezettségekről az államháztartással szemben

iDevice ikon Képgaléria
Mutassa a Főlap képet
Főlap
Mutassa a 1. oldal képet
1. oldal
Mutassa a 2. oldal képet
2. oldal
Mutassa a  képet
 
Mutassa a  képet
 
Negyedéves bevallás egyes adó-és járulékkötelezettségekről az államháztartással szemben
iDevice ikon Képgaléria
Mutassa a  képet
 
Mutassa a  képet
 
Mutassa a  képet
 

Társadalombiztosítási nyilvántartások

 

Az egészségbiztosítási, a nyugdíjbiztosítási és a magánnyugdíj-rendszer működése érdekében olyan egységes nyilvántartás működik, amely biztosítja a befizetések nyilvántartását, beszedését és az ellátások megállapításához szükséges adatokat.

A nyilvántartásban szerepelnie kell a következő adatoknak:

  • foglalkoztató azonosító adatai,
  • a biztosított személyi adatai a TAJ-szám megjelölésével,
  • a biztosítási jogviszony kezdete,
  • lakóhely, tartózkodási hely,
  • foglalkozás, munkahely, munkakör, tevékenység,
  • járulék alapot képező jövedelmek,
  • levont és megfizetett járulékok összege,
  • magánnyugdíj-pénztári tagságra vonatkozó információk.

A nyilvántartást a foglalkoztató székhelyén, zárt helyen kell tartani. A nyilvántartás a biztosítottak teljes körére vonatkozik.

A biztosítotti nyilvántartást a foglalkoztató minden év végén lezárja, archiválja, és arról a tárgyévet követő év március 31-éig, egyéni vállalkozó a tárgyévet követő év április 30. napjáig a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez adatszolgáltatást teljesít. Ezt az adatszolgáltatást a Nyugdíjbiztosítási Egyéni Nyilvántartó Lapon (NYENYI-lap) kell teljesíteni.

Igazgatási szerv megkeresése esetén az adatszolgáltatást 15 napon belül teljesíteni kell.