5.4 Folyamatelméletek

iDevice ikon

A folyamatelméletek inkább modelljellegűek, elvonatkoztatnak a cselekvés céljától, a munka tartalmától, és a motiváció keletkezésének folyamatát, irányát, erősségét elemzik.

Ismertebb folyamatelméletek:

  • Teljesítmény-motiváció elmélet
    Alaptétele, hogy az emberek egy olyan játéktérben szeretnek dolgozni, ahol egyrészt befolyásolhatják az eredményeket, azok nem kiszámíthatatlan tényezőktől függnek, másrészt a minőség mércéi mindenki számára egyformán fontosak.
  • Vroom elvárás-elmélete
    A munkavállalókat az általuk vonzónak talált és teljesíthetőnek vélt célok motiválják. Az a vonzó, ami hozzájárul a személyes céljaik eléréséhez.
  • Porter és Lawler motivációmodellje
    A munkatárs akkor lesz elégedett, ha erőfeszítése révén létrejött teljesítményéért az erőfeszítéssel arányos javadalmazást kap.
  • Locke-célelmélete
    Az emberi magatartásért a célok felelősek. Minél igényesebb a cél, annál magasabb a teljesítményszint. A specifikált célok a munkatársak nagyobb erőfeszítését váltják ki, mint a bizonytalanul megfogalmazott célok. Az ösztönzők nem befolyásolják döntően a munkabeli magatartást, amennyiben nehéz célok kitűzéséhez vagy elfogadtatásához vezetnek. Az elmélet alapfeltételezése: a célok kitűzése feszültséget idéz elő az egyénben, ez azonban a célhoz közeledve megszűnik.