5.5 Motivációs elméletek

iDevice ikon

Ezek az elméletek arra próbálnak rávilágítani, hogy az emberek munkahelyi elégedettsége milyen tényezőkre vezethető vissza. Két lényeges elmélet:

  • Maslow szükséglethierarchiája
  • Herzberg kétfaktoros elmélete

 

Maslow szükséglethierarchiája szerint a motiváció mögött szükséglet-kielégítés húzódik meg. A szükségletek folyamatosan kielégítődnek, és hierarchiába rendezhetők.

 

A hierarchia a következő:

21. ábra
Maslow-féle szükségleti piramis

 

A hierarchia alján a fizikai szükséglet áll, ami a mindennapi élethez szükséges fizikai dolgok meglétét jelenti. Az elméletet sokan bírálták, főleg a magasabb szinten lévő szükségletek számos változata miatt. Viszont az elméletből kiderül, hogy az embereknek sokféle szükségletük lehet. A vezetőknek meg kell találniuk azt a szükségletet, amely az adott beosztott számára a legfontosabb, és ennek kielégítése érdekében kell motiválni.

Herzberg kétfaktoros elmélete: az elmélet szerint az emberekre nem csak a motiválás hat, hanem vannak olyan tényezők, melyek megléte ugyan nem befolyásolja pozitívan a dolgozót, viszont hiányuk elégedetlenséghez vezet. Ezek a különleges tényezők a higiénés tényezők. Másképp megfogalmazva: a higiénés tényezők motiváló ereje az idő elteltével egyre csökken, majd teljesen elmúlik. A motivációs tényezők pedig az idő előrehaladtával is folyamatosan motiválják a dolgozót.Pl. a jó csoportlégkör higiénés tényező, mert egyrészt a munkához alapvetően szükséges a megfelelő csoportlégkör (egyébként nincs kedve bemenni a munkahelyére a dolgozónak), másrészt lehet, hogy az új dolgozó számára eleinte még motiváló a kiváló csoportlégkör, de ez előbb-utóbb elhalványul, és teljesen természetes lesz.

Motiváló tényező a munka kihívása, mert sajnos senkinek nem olyan a munkája, hogy csak érdekes, izgalmas elemeket tartalmazna. Vannak olyan feladataink, melyek különösebb kihívást nem jelentenek, mégis el kell végeznünk(pl. adminisztráció, fénymásolás). Ha a vezető olyan feladatot tud adni beosztottjának, amelyet kihívásnak tud tekinteni, az folyamatosan serkenti a munka elvégzésére (szívesen csinálja).