5.1.1 Belső tényezők

iDevice ikon

A személyiség: az embereket meghatározó tényezők összessége. A személyiség két forrásból táplálkozik: az egyik a vele született adottságok, ezeket a génjeikben öröklik az emberek, a másik pedig a neveltetés. A környezet, amelyben az ember felnő, jelentősen befolyásolja személyisége alakulását. A vezetőnek mindenképpen tisztában kell lennie a beosztottjainak személyiségével, mert a személyiségtől is függhet, hogy miként közelíti meg a vezető munkatársa problémáját.

Független az emberek személyiségétől az önismeretük. Az önismeret azt jelenti, hogy az ember mennyire ismeri saját magát, tisztában van-e saját értékeivel és hiányosságaival. Az az egészséges, ha az ember ismeri saját értékeit és hibáit, így reális képet tud alkotni saját magáról.

Fontos az emberek életében az értékrendszer is, az, hogy ő mit tart fontosnak, értékesnek az életben és a mindennapokban. Az értékrendszert is befolyásolják különböző tényezők, pl. a szülők, a barátok, a média, a vallás, az iskola, kulturális hatások, fizikai környezet. Az értékrendszer a motiválás szempontjából fontos a vezető számára. Ha egy beosztott értékrendszerében a legelső helyen áll a pénz, akkor a vezető hiába próbálja fantasztikus feladatokkal ösztönözni őt, nem sok eredményt fog elérni.

Az emberek viselkedését befolyásolja még a tapasztalat is, vagyis az, hogy valamilyen cselekvés, történés milyen hatással volt rájuk vagy a környezetükre, és hogy a környezetükből milyen megerősítést kaptak. Pl. jól végezték a munkájukat, ezért jutalmat kaptak (pozitív megerősítés), vagy rosszul végezték, és ezért büntetést kaptak (negatív megerősítés). Ezért a vezetőknek törekedniük kell arra, hogy hasonló jellegű szituációkban egyforma döntéseket hozzanak.